czwartek, 2 kwietnia 2015

Biohumus, wermikompost - najlepszy ekologiczny (made by Eisenia fetida).

Biohumus/ wermikompost, to koprolity, czyli odchody dżdżownicy kalifornijskiej (Eisenia fetida). 

Kompostowiec różowy/ dżdżownica kalifornijska (Eisenia fetida)


Hodowlę i zalety dżdżownic kalifornijskich opiszę w osobnym wątku. Te przemiłe i niezwykle pomocne zwierzątka mieszkają w naszym domu już ponad dwa lata. Są bardzo żarłocznie i niewybredne jeśli chodzi o pokarm: obornik, torf, resztki spożywcze, papier, trociny, osady ze ścieków... Małe fabryki utylizacji odpadów. Wiadomo, że niektóre rzeczy smakują im bardziej, inne mniej, niektóre zjadają niechętnie, ale potrafią zmienić w najbardziej wartościowy kompost właściwie każdą materię organiczną.

Wracając jednak do biohumusu/ wermikompostu... 

 
Biohumus
Wermikompost

W porównaniu z kompostem powstającym na zwykłym kompostowniku ogrodowym, ma korzystniejszy skład i lepiej wpływa na glebę. Jest bardzo dobrze wchłaniany przez rośliny i nie można nim przenawozić, bo związki mineralne skumulowane są w mikroorganizmach i uwalniane wraz z ich obumieraniem, czyli stopniowo i niegwałtownie. Ponadto, a może przede wszystkim, stosowanie biohumusu wpływa korzystnie na glebę, jej właściwości, aktywność biologiczną i zdolność do samooczyszczania ze skażeń chemicznych. Łagodzi stresy przesadzanych roślin, przeciwdziała chorobom i szkodnikom. Owocom i warzywom poprawia smak i skład chemiczny - zawierają więcej wapnia i magnezu, a znacznie mniej metali ciężkich i azotanów.

Jak uzyskać własny biohumus? 
Zaopatrzyć się w zestaw startowy do hodowli dżdżownic kalifornijskich, a resztę zrobią za nas nowe zwierzątka. 
Biohumus to, najprościej rzecz biorąc, rozpuszczone w wodzie koprolity. Bardzo cenna jest woda, która ścieka do dolnego pojemnika, w którym hodujemy dżdżownice. Trzeba jednak uważać, żeby używać tej "przefiltrowanej" przez stosunkowo grubą warstwę już gotowego wermikompostu, tak aby nie poparzyć roślin - to nie jest do końca to samo, co biohumus, raczej jak gnojówka z roślin. Wilgoć zawarta w rozłożonych wierzchnią warstwą odpadkach, przesączając się musi rozpuścić koprolity.


Składniki:
  • wiaderko lub butelka pożądanej objętości
  • woda niechlorowana
  • wermikompost 
  • opcjonalnie napowietrzacz akwarystyczny 
Przygotowanie:
  1. Wermikompost rozpuszczamy w wodzie w proporcjach 1/5. Mieszamy/ napowietrzamy.
  2. Po dwóch dniach przecedzamy (nie musimy, jeśli chcemy podlewać większe powierzchnie w ogrodzie).
  3. Niektórzy uważają, że najlepszy biohumus uzyskamy mieszając/ napowietrzając co jakiś czas przez kolejne dwa tygodnie. 
  4. Rozcieńczamy lub nie (chociaż szkoda) i podlewamy. 
Lub też:
  1. Skrzętnie zbieramy ciecz przesączającą się do dolnego pojemnika, w którym trzymamy dżdżownice. Rozcieńczamy 1/10. Podlewamy.
Jeśli widzimy, że ciecz ta jest bardzo wodnista, koloru cienkiej herbatki, to raczej nie podlewajmy nią bezpośrednio roślin. Najwyraźniej jest to wilgoć którą wydzieliły rozkładające się resztki, nie rozpuszczony wermikompost. Połączmy tę wodę z biohumusem powstałym z rozpuszczonych koprolitów. Właściwy powinien mieć kolor i konsystencję mocnej kawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz